Wróć do listy


produktów

28.04.2023

Jak up-selling może zwiększyć Twoje zyski i poprawić jakość obsługi klienta?

Natalia Adamiec

Zapewne słyszeliście o up-sellingu? A jeżeli nie, to z całą pewnością go doświadczyliście. Nawet nieświadomie. Czym jest up-selling? Up-selling to technika sprzedażowa polegająca na zachęcaniu klienta do zakupu droższych lub bardziej zaawansowanych produktów lub usług niż te, które pierwotnie zamierzał kupić.

Przykładem up-sellingu może być sytuacja, w której klient chce kupić laptopa z podstawowymi parametrami, ale sprzedawca sugeruje mu wybór droższego modelu z większą ilością pamięci lub lepszymi parametrami procesora. Innym przykładem jest zachęcanie klienta do zakupu ubezpieczenia lub dodatkowych akcesoriów, takich jak torby, etui czy słuchawki.

Up-selling jest skuteczną techniką sprzedażową, ponieważ pozwala na zwiększenie średniej wartości transakcji oraz poprawę rentowności sprzedaży. Dodatkowo, może wpłynąć na zwiększenie satysfakcji klienta, który zyskuje lepszy produkt lub usługę, której potrzebował, nawet jeśli nie zdawał sobie z tego sprawy.

Uwaga!

Nie należy traktować upsellingu jako okazji do “naciągania” klientów na większy wydatek. Nie należy narzucać klientowi produktów, których nie potrzebuje lub których cena znacznie przekracza jego możliwości finansowe. Główną ideą up-sellingu jest fakt, że z transakcji korzystają dwie strony.

  • klient – zyskuje rozwiązanie, produkt, którego potrzebował a może nawet nie zdawał sobie sprawy o jego istnieniu 
  • firma – zwiększa swój przychód

Podsumowując, upselling jest skuteczną techniką sprzedażową, która pozwala na zwiększenie sprzedaży oraz poprawę jakości obsługi klienta. Warto jednak stosować ją z umiarem i zawsze kierować się potrzebami i możliwościami finansowymi klienta.