Wróć do listy


produktów

03.04.2024

Shockvertising jako narzędzie marketingowe — czy warto je stosować?

Małgorzata Rojek

Jak skonstruować reklamy, które przyciągną uwagę odbiorcy i nie zostawią go obojętnego wobec nich? Pomocne w tej kwestii mogą okazać się tak zwane „reklamy szokowe”, ale czy takie działania przynoszą zamierzone efekty? Więcej na ten temat w dzisiejszym wpisie!

W erze intensywnej konkurencji o uwagę konsumentów reklamodawcy co rusz poszukują śmiałych i innowacyjnych sposobów wyróżnienia się. Jednym z takich środków są właśnie „reklamy szokowe”, czyli shockvertising.

Czym jest shockvertising?

Shockvertising to technika marketingowa, wykorzystująca kontrowersyjne, prowokujące i nieszablonowe treści w reklamach, aby przyciągnąć uwagę widza i wywołać u niego silne emocje. Celem jest stworzenie reklamy tak nieoczekiwanej i zapadającej w pamięć, która zdecydowanie wyróżnia się w morzu informacji. Marki stosujące tę technikę często dotykają tematów tabu, odwołując się do seksu, strachu, przemocy, czy wstrętu.

Zalety shockvertisingu:

Głównym celem shockvertisingu jest przełamanie konwencjonalnych ram reklamowych, co może pomóc marce wyróżnić się na tle konkurencji. Reklamy szokujące skutecznie przyciągają uwagę, są pamiętane i prowokują do dyskusji. Takie podejście może również generować darmową promocję poprzez zainteresowanie mediów i osób publicznych.

 1. Zwiększenie Świadomości Marki: Szokujące reklamy często są szeroko omawiane, co może skutecznie zwiększyć świadomość marki wśród szerszej publiczności.
 2. Silne Emocjonalne Reakcje: Reklamy te mają tendencję do wywoływania silnych emocji, co może pomóc w utrwaleniu marki w świadomości odbiorców.
 3. Wyróżnienie się na Tle Konkurencji: W natłoku tradycyjnych reklam, shockvertising pozwala wyróżnić się i przebić przez szum informacyjny.

Ryzyka i kontrowersje:

Istnieje ryzyko, że reklama szokująca może zostać źle odebrana, wywołać negatywne emocje, a nawet przyczynić się do kryzysu wizerunkowego. Reklamy te mogą też odciągnąć uwagę od samego produktu, skupiając ją wyłącznie na przekazie.

 1. Negatywna Reakcja i Odbiór: Reklamy szokowe mogą zostać źle odebrane przez część odbiorców, prowadząc do negatywnych skojarzeń z marką.
 2. Możliwość Odrzucenia Marki: Istnieje ryzyko, że część konsumentów odrzuci markę ze względu na kontrowersyjny charakter reklamy.
 3. Krótkotrwały Efekt: Efekt „szoku” może być krótkotrwały, a długoterminowe budowanie lojalności wobec marki wymaga bardziej zrównoważonego podejścia.
 4. Kwestie Etyczne i Prawne: Shockvertising może podlegać ścisłym regulacjom prawnym i etycznym, w zależności od treści i rynku.

Jak efektywnie stosować shockvertising?

Przed zastosowaniem shockvertisingu należy dokładnie zrozumieć preferencje i oczekiwania docelowej grupy odbiorców. Ważne jest świadome operowanie normami społecznymi i tematami tabu, aby przewidzieć reakcje i odpowiednio przygotować strategię. Elementy szokujące w reklamie powinny być zgodne z tożsamością marki i jej wartościami.

Właściwie zastosowany shockvertising, może skutecznie budować wizerunek marki zaangażowanej społecznie i odważnie poruszającej ważne kwestie.

Czy warto stosować shockvertising w social mediach?

Publikowanie „reklam szokowych” w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, jest możliwe, ale musi być wykonane z zachowaniem szczególnej ostrożności. Facebook, jak również inne platformy społecznościowe mają swoje zasady dotyczące tego, co jest akceptowalne w reklamach. Oto kilka kluczowych punktów, które należy wziąć pod uwagę:

 1. Zasady społeczności: Każda platforma ma określone wytyczne dotyczące treści, które są akceptowalne. Reklamy szokujące mogą łatwo przekroczyć te granice, szczególnie jeśli zawierają treści graficzne, obraźliwe lub wywołujące silne emocje.
 2. Reakcja odbiorców: Nawet jeśli reklama technicznie nie narusza zasad, może wywołać negatywną reakcję wśród odbiorców, co może skutkować zgłoszeniami do administracji platformy i usunięciem reklamy.
 3. Cele marketing: Shockvertising może być efektywny, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio ukierunkowany na odpowiednią grupę odbiorców. Należy dokładnie zdefiniować i zrozumieć swoją grupę docelową, aby zminimalizować ryzyko negatywnej reakcji.
 4. Testowanie treści: Przed uruchomieniem większej kampanii warto przetestować reklamę na mniejszej grupie odbiorców, aby ocenić jej odbiór.
 5. Zgodność z prawem: Należy również pamiętać o lokalnych przepisach prawnych regulujących reklamę i marketing, które mogą wpływać na to, co jest dozwolone w reklamach w mediach społecznościowych.

Podsumowując, choć „reklamy szokowe” mogą być skutecznym narzędziem marketingowym, ich publikacja w mediach społecznościowych wymaga starannego planowania i zrozumienia zarówno zasad platformy, jak i oczekiwań i reakcji odbiorców.

Źródło: socialpress.pl/2024/03/shockvertising-w-komunikacji-z-klientami-czy-to-dziala