Wróć do listy


produktów

14.05.2021

Co to takiego Pixabay?

Małgorzata Rojek

Ile razy potrzebowałeś zdjęcia, grafiki lub innych materiałów multimedialnych do swojej prezentacji albo na stronę www? Czy wiesz, że w tym celu możesz skorzystać z tak zwanych internetowych banków zdjęć? Jednym z serwisów oferujących takie usługi jest Pixabay! Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na jego temat to zapraszam do lektury.

 

Czym jest Pixabay?

Pixabay to serwis internetowy, za pomocą którego możesz mieć dostęp do ponad 2 milionów materiałów multimedialnych w jednym miejscu! Pixabay – jak sam o sobie mówi – jest społecznością zrzeszającą grupę kreatywnych artystów, którzy chcą podzielić się swoją twórczością z innymi użytkownikami. Zgromadzone w ten sposób materiały są praktycznie wolne od praw autorskich. Oznacza to, że wszelka udostępniona na serwisie zawartość publikowana jest pod licencją Pixabay. Licencja ta pozwala swoim użytkownikom na użycie dostępnych materiałów w celach komercyjnych lub też nie, bez przypisywania im praw autorskich. Do własnego użytku mamy zatem sporą ilość ilustracji, grafik wektorowych a nawet muzyki czy nagrań video. Zdecydowana większość z nich jest dostępna całkowicie za darmo! Materiały pobrane za pośrednictwem serwisu możemy między innymi użyć na stronach www, na platformach społecznościowych i tym podobnych.

Jak korzystać z Pixabay?

Aby skorzystać z serwisu wystarczy się zarejestrować. Korzystać możemy na dwa sposoby – możemy pobierać lub sami udostępniać materiały na stronę. Udostępniając materiały innym pamiętajmy, że tym sposobem pozbywamy się do nich wszelkich praw autorskich. A co za tym idzie, udzielamy serwisowi jak i korzystającym z niego użytkownikom nieodwołalnej i nieodpłatnej licencji na dowolne korzystanie z zamieszanych przez nas dóbr. Tym samym gwarantując, że wszystkie zamieszczane przez nas materiały należą do nas i nie naruszają praw osób trzecich.

Czy są jakieś ograniczenia?

Tak! Mimo, że Pixabay umożliwia ściąganie materiałów nie posiadających praw autorskich stawia swoim użytkownikom pewne ultimatum. Wedle licencji nie wolno nam:

– rozpowszechniać a co za tym idzie sprzedawać materiałów innych użytkowników Pixabay na stronach z tapetami lub innych platformach giełdowych,

– sprzedawać dokładnej kopi zdjęcia ze Stocka bez jej wcześniejszej zmiany,

– używać grafik, które zawierają w sobie możliwe do zidentyfikowania elementy marek w celu tworzenia mylnych skojarzeń z usługą lub produktem,

– przedstawiać znanych osób w złym i niekorzystnym dla nich świetle.

(Screen: menu oficjalnej strony Pixabay, źródło: https://pixabay.com/pl/)

O czym warto pamiętać?

Pomimo, że cała zawartość serwisu jest praktycznie za darmo i możemy wykorzystywać ją do celów komercyjnych musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na serwisie mogą znaleźć się elementy, które podlegają jednak dodatkowym prawom autorskim. Mowa tu głównie o elementach tj. zidentyfikowane marki, logo, osoby czy próbki audio. Niektóre z nich wymagają zgody osoby trzeciej a co za tym idzie mogą być obarczone prawem do prywatności, własności a nawet znaków towarowych itp. Pixabay stanowczo zatem podkreśla, że nie gwarantuje swoim użytkownikom uzyskanie takich licencji, jak również kategorycznie zrzeka się wszelkiej odpowiedzialności w tym pułapie. Warto zatem – dla swojego bezpieczeństwa – pamiętać o tym przed ich publikacją.


Poniżej nasz film na ten temat. :)

 

 

Źródło:
otwartezasoby.pl/pixbay-zupelnie-wolne-zdjecia/
pixabay.com/pl/service/faq/
geekwork.pl/skad-brac-darmowe-zdjecia/