Wróć do listy


produktów

19.10.2021

Shadowban na Instagramie – co to takiego i na czym polega?

Małgorzata Rojek

Czym jest „shadowban” i na czym polega? W tym artykule opowiem – co to takiego i jak go uniknąć. Zapraszam!

 

Pewnie nie raz spotkaliście się już z określeniem „shadowban”, ale czy wiecie, co ono tak naprawdę oznacza? Aby przybliżyć Wam to pojęcie, pokrótce wyjaśnię, czym ono właściwie jest. Zacznijmy zatem od początku! Słowo „ban” pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zakaz.” Jest to swojego rodzaju blokada zakładana na danego użytkownika w celu ograniczenia mu możliwości korzystania z konkretnych usług internetowych, np. czatu. Ban zwykle zakładany jest przez administratorów danego serwisu jako reakcję na niepożądane zachowanie użytkownika.

Co to w takim razie oznacza Shadowban?

To nic innego jak kolejna forma blokowania użytkownika, która stosowana jest na Instagramie, za nagminnie łamanie – nawet te nieświadome – zasad aplikacji. Shadowban w przeciwieństwie do zwykłego bana nakładany jest w taki sposób, że ukarana nim osoba nie do końca jest tego świadoma.

Jak to zatem wygląda w praktyce ?

Głównie objawia się to tym, że większość wykonywanych przez nas czynności jest niewidoczna dla innych użytkowników serwisu. Co niestety niekorzystnie wpływa na statystyki naszego profilu. Największą konsekwencją otrzymania przez nas profil shadowbana jest:

– brak jego widoczności dla innych użytkowników,
– obniżenie zasięgów publikowanych przez nas postów,
– brak możliwości wyszukania oraz wyświetlania publikowanych przez nas zdjęć,
– spadek polubień naszego profilu,
– brak możliwości otrzymywania przez innych użytkowników wysyłanych przez nas wiadomości.

Po co się go stosuje?

Między innymi po to, aby skutecznie oczyścić serwis ze spamu oraz sztucznych kont. Głównie tych, które służą tylko i wyłącznie w celu generowania ruchu a tym samym podwyższania statystyk innym użytkownikom.

Za co można otrzymać shadowbana?

Shadowbana można otrzymać nawet nieświadomie, dlatego warto dokładnie zapoznać się z regulaminem serwisu, jak i stosować się do niego. Za jakie praktyki możemy otrzymać bana? W szczególności za:

– stosowanie zakazanych przez serwis hashtagów,
– używanie pod zdjęciami tych samych hashtagów przed dłuższy czas,
– kupowanie polubień, komentarzy oraz obserwujących,
– korzystanie z botów,
– generowanie nowych obserwujących za pomocą „follow/unfollow,”
– korzystanie z aplikacji, które są niedozwolone przez serwis,
– przekraczanie limitów.

W jaki sposób sprawdzić, czy Twoje konto dostało blokadę?

Aby to sprawdzić, najczęściej użytkownicy decydują się na założenie nowego – nie obserwującego ich – konta, a następnie przejrzenia własnego konta. Ma to na celu sprawdzenie, czy publikowane przez nich zdjęcia wyświetlają się pod wpisanymi hashtagami. Jeżeli jednak nie chcemy zakładać nowego konta – w celu sprawdzenia profilu – możemy przejrzeć Instagram bez logowania się, oraz za pomocą tak zwanej karty incognito w naszej przeglądarce.

Jak długo trwa shadowban i jak się go pozbyć?

Trudno powiedzieć ile czasu może trwać taka blokada – nie u wszystkich trwa tyle samo. Shadowban może trwać kilka godzin, dni, miesięcy, a nawet pół roku. Co w przypadku kiedy nasze konto dostało shadowbana? Przede wszystkim powinniśmy zaprzestać stosowania zakazanych praktyk, zmienić lub usunąć niedozwolone hashtagi, odłączyć wszystkie inne aplikacje, które mogłyby spowodować blokadę, a następnie czekać.

Mam nadzieję, że tych kilka informacji uchroni Was przed shadowbanem. Pamiętajcie, aby korzystać z Instagrama, jak i z innych serwisów zgodnie i ich przeznaczeniem oraz regulaminem. :)

Poniżej nasz film na ten temat. :)

Źródło:
www.combomarketing.pl/2020/03/14/shadowban-na-instagramie-jak-dziala-i-jak-sie-go-pozbyc/
agwerblog.pl/co-to-jest-shadowban/
elobaba.pl/shadowban/