Wróć do listy


produktów

07.09.2021

Sklep na Facebooku

Małgorzata Rojek

Nie od dziś wiadomo, że Social Media stanowią doskonałą platformę handlową. Nic więc dziwnego, że Facebook wyszedł naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i umożliwił im skorzystanie z opcji sklepu na serwisie. Czym jest sklep na Facebooku i na czym polega? Zapraszam!

Czym jest sklep na Facebooku?

Sklep na Facebooku to dodatkowa, osobna zakładka umożliwiająca stworzenie własnego sklepu dostępnego we flagowej aplikacji Marka Zuckerberg’a. Podstawowym założeniem nowo utworzonej funkcji jest bezpośrednia prezentacja i sprzedaż oferowanych przez nas produktów. Jednakże w praktyce wygląda to trochę inaczej, niżbyśmy chcieli.

Jak działa sklep na Facebooku?

Póki co funkcja sklepu dostępna w Polsce nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i nieco różni się od tej w USA. W przeciwieństwie do amerykańskiej wersji w Polsce nie możemy jeszcze skorzystać z opcji bezpośredniej sprzedaży z poziomu samego Facebooka. Klienci mogą tylko przeglądać dostępne produkty, a zainteresowanych kupnem osoby możemy jedynie przekierować do zewnętrznej strony www lub rozpocząć z nimi konwersacje za pośrednictwem Messengera. Dlatego też bardzo ważne jest, abyśmy przed utworzeniem sklepu na Facebooku posiadali gotowy sklep internetowy.

Co daje utworzenie sklepu na Facebooku – jakie są plusy i minusy?

Poniżej kilka zebranych przeze mnie przykładów:

 

PLUSY:

– Możliwość samodzielnego oznaczania produktów pod publikowanymi postami, a także zalinkowania produktów bez konieczności dodawania do nich linku bezpośrednio w treści posta,
– łatwy i wygodny sposób przeglądania produktów oraz ich wariantów bezpośrednio z poziomu Facebooka,
– wyszukiwarka produktów,
– możliwość tworzenia reklam dynamicznych, pokazujących konkretne produkty,
– szybkość ładowania się sklepu na urządzeniach mobilnych.

MINUSY:

– Okrojona wersja. Brak możliwości bezpośredniej sprzedaży z poziomu Facebooka,
– opcja dostępna praktycznie tylko i wyłącznie dla osób posiadających już sklep internetowy,
– ręczna konfiguracja produktów,
– brak w wyszukiwarce podziału na kategorie produktowe.

Podsumowanie

Stworzenie sklepu na Facebooku to ciekawa propozycja – warta uwagi. Dzięki aplikacji osoby posiadające już sklep internetowy mogą w dość prosty sposób skonfigurować go z Facebookiem, a tym samym jeszcze skuteczniej dotrzeć do swoich klientów. Nie zapominajmy jednak, że zakłada nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i brakuje jej kilku opcji dostępnych w amerykańskiej wersji.

Poniżej nasz film na ten temat. :)

 

Źródło:
arturjablonski.com/sklep-na-facebooku/
uniwersytet.shoper.pl/social-media/facebook/jak-uruchomic-sklep-na-facebooku/
uniwersytet.shoper.pl/social-media/facebook/facebook-reklamy/jak-wgrac-katalog-produktow-na-fb/
thenewlook.pl/jak-zalozyc-sklep-na-facebooku/